دو ماشین برای فروش مشکی و سفید
0

آموزش ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو (esalecar.ir)

فروش خودروهای جدید توسط خودروسازان از سال ۱۴۰۱ تاکنون توسط سامانه یکپارچه خودرو انجام می‌شود. به همین دلیل، شرکت‌های عرضه‌کننده خودروهای جدید تنها مجاز به عرضه خودروها از طریق این سامانه هستند. هدف اصلی این سامانه، ایجاد تعادل در بازار خودرو از مرحله تولید تا مصرف است. این اقدام از آنجا که در سال‌های اخیر، عرضه و تقاضا برای خودروهای جدید نامتعادل بوده و وجود دلالان باعث شده که اختلاف قیمت بین خودروهای جدید در کارخانه و در بازار بسیار بزرگ شود، ضروری است.

چالش‌ها و مشکلات متعدد در بازار خودرو منجر به افزایش نارضایتی مردم از خودروسازان داخلی شده و دولت را وادار به مداخله در این مسئله کرده است. در این راستا، در تاریخ ۱۱ اسفند ماه سال ۱۴۰۰، رئیس‌جمهور با صدور ۸ فرمان، خواستار تغییراتی در عرضه و خرید خودروها شد. ابراهیم رئیسی، با تأکید بر افزایش ۵۰ درصدی تولید خودروها، به حذف تدریجی روند عرضه خودروها از طریق قرعه‌کشی و بهبود و شفاف‌سازی فروش سریع خودروها به مردم پرداخت.

بنابراین، در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱، سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت، اعلام کرد که عرضه خودروهای داخلی از طریق روش‌های دیگری به جز سامانه یکپارچه فروش خودرو ممنوع خواهد شد در ادامه مقاله با دیجی کورو همراه ما باشید.

سامانه یکپارچه فروش خودرو چیست؟

سامانه یکپارچه فروش خودرو، یا همان سامانه متمرکز قرعه کشی خودرو، یک بستر است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار خودرو و ایجاد شفافیت در فروش آنها راه‌اندازی شده است.

تمامی خودروسازان داخلی ملزم به فروش خودروهای خود از طریق این سامانه هستند به جای استفاده از فروش فوق‌ العاده یا پیش فروش. محصولات آنها باید از طریق آدرس esalecar.ir در این سامانه عرضه شود.

در این سامانه، زمان عرضه خودروها به صورت مشخص تعیین می‌شود و محصولات شرکت‌های مختلف خودروسازی در یک بازه زمانی مشخص به فروش می‌رسند.

فروش همه محصولات خودروسازان، شامل همکاران دولتی و خصوصی، تنها از طریق این سامانه صورت می‌پذیرد.

ثبت نام سامانه یکپارچه خودرو در سایت esalecar
ثبت نام سامانه یکپارچه خودرو و ورود به سامانه یکپارچه خودرو

زمان، شرایط و مراحل ثبت نام در سامانه

به منظور ثبت‌نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو، متقاضیان باید به شرایط خاصی پایبند باشند که در هر مرحله ممکن است تغییر کنند. در اینجا شرایط و مراحل ثبت‌نام در سامانه به تفصیل بیان می‌شود:

شروط جدید ثبت‌نام سامانه یکپارچه خودرو:

 1. ابلاغ قیمت‌ها به خودروسازان توسط وزارت صمت.
 2. قیمت خودروهای وارداتی بر اساس ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای وارداتی توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان محاسبه و توسط عرضه‌کننده خودرو لازم‌الاجرا است.
 3. محدودیت خرید خودرو برای افرادی که پلاک انتظامی فعال بالای ۵ سال دارند رفع شده است.
 4. حذف بند “عرضه‌کننده موظف است روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یکسال، از جمله در رهن گرفتن سند خودرو، را اتخاذ و اجرا کند”.
 5. در روش‌های فروش فوری یا فوق‌العاده، باید ۵۰ درصد از مبلغ خودرو در حساب بانکی متقاضی موجود باشد و تا پس از خرید خودرو، امکان برداشت آن مبلغ وجود نداشته باشد.
 6. در روش پیش‌فروش، حداکثر تا ۵۰ درصد از مبلغ فروش خودرو باید در حساب بانکی متقاضی موجود باشد و تا پس از خرید خودرو، برداشت ممکن نباشد.
 7. مشمولان ماده ١٢ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت (مادران) و تبصره ۵ قانون اصلاح ماده ۱۰ ساماندهی صنعت خودرو مشمول این ماده نیستند.
 8. تولیدکنندگان خودرو باید ابتدای هر سال برنامه تولید را به تفکیک ماه به شورای رقابت و وزارت صمت اعلام کنند.
 9. سازمان حمایت وضعیت عرضه و تعهدات تولیدکنندگان خودرو را به صورت مستمر پایش و گزارش آن را به شورای رقابت ارائه می‌دهد.
 10. هرگونه تغییر قیمت خودرو ناشی از نصب آپشن یا قطعاتی که اجباری (و براساس الزامات قانونی) نباشد، پس از تایید وزارت صمت به سازمان حمایت اعلام و اثر قیمتی آن جهت تایید و ابلاغ به وزارت صمت، اعلام می‌شود.
 11. عرضه‌کنندگان خودرو مکلف هستند در زمان انعقاد قرارداد فروش خودرو به مشتریان، اطلاعات مربوط به خودرو خریدار را در سامانه یک پارچه خودرو عرضه خودرو ثبت کنند و نظارت بر عملکرد آنها بر عهده‌ی وزارت صمت است.
 12. وزارت صمت می‌تواند پیشنهادی جهت خروج برخی از خودروها از شمول ضابطه قیمتی بند ٣-١ ماده ٣ و نیز ماده ۴ این دستورالعمل، با تعیین کف مقدار عرضه به شورای رقابت ارائه کند.

بیشتربخوانید:

خودرو اطلس سایپا تیپ G + قیمت خودرو، مشخصات فنی و عکس داخل ماشین Saipa Atlas

بازگشایی سامانه یکپارچه فروش خودرو :

سامانه یکپارچه فروش خودرو های داخلی از تاریخ دوشنبه، ۲۰ آذرماه ۱۴۰۲ تا تاریخ چهارشنبه، ۲۲ آذرماه بازگشایی می‌شود.
در این مرحله برخی محصولات جدید خودروسازان یا خودروهایی با ظرفیت‌های خالی برخی شرکت‌های خودروسازی عرضه می‌شود.
طرح‌های عادی، مادران و جایگزینی خودروهای فرسوده در این مرحله اجرا خواهند شد.
مسئولیت انتخاب اشتباه بر عهده متقاضی است.

برای تمام متقاضیان مرحله اول و دوم سامانه یک پارچه خودرو که موعد تحویل خودرو آن‌ها در فصول آینده یا سال ۱۴۰۳ اعلام شده، امکان لغو سفارش و انتخاب خودروی جدید در این مرحله میسر شده است.

متقاضیانی که در طرح‌های جایگزینی قبلی یا طرح عرضه خودروی وارداتی شرکت کرده‌اند، امکان انتخاب خودرو را ندارند.

متقاضیانی که تاکنون در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و شرایط عمومی تعیین شده در ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری را دارند، می‌توانند در این مرحله شرکت کنند.

 • هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکت‌های خودروسازی است.
 • حداقل سن مجاز متقاضیان، ۱۸ سال است.
 • داشتن گواهینامه رانندگی معتبر برای خرید خودرو الزامی است.
 • متقاضیانی که در ۴۸ ماه گذشته در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا و در ۲۴ ماهه گذشته از سایر خودروسازی‌ها خودرو خریداری کرده‌اند، امکان ثبت‌نام در این مرحله را ندارند.
 • محدودیت پلاک فعال انتظامی در این مرحله وجود دارد.
 • انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به‌صورت وکالتی) و فروش حواله خودرو به‌صورت وکالتی ممنوع است.
نام خودروشرکت عرضه‌کنندهموعد تحویل
هایما 7Xایران خودرو۹۰ روزه
لاماری ایماآرین پارس موتور
جک J4کرمان موتور
جک S3
KMC X5
دایون Y7ایلیا موتور
تیگارد X35سانیار موتور پارسیان
شش ماشین سفید و قرمز و مشکی

سامانه یکپارچه خودرو بسته نمی شود

با توجه به اعلام مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه خودرو، ظرفیت‌های خالی در سامانه وجود دارد و بنابراین این سامانه بسته نمی‌شود. تنها یک سهم کوچک از ثبت‌نام‌کنندگان وجه را تکمیل کرده‌اند و درصد قابل توجهی از ظرفیت‌های موجود هنوز در اختیار سایر متقاضیان است.

به علاوه، طبق اطلاعیه جدید، در طرح جدید سامانه، خودروسازان به جز فروش محصولات جدید، خودروهای مازاد خود را هم در سامانه عرضه خواهند کرد. این اقدام ممکن است منجر به حضور خودروهای جدید ایران خودرو و سایپا در سامانه شود.

بنابراین، به نظر می‌رسد که سامانه یکپارچه فروش خودرو به مدت طولانی‌تری فعالیت خود را ادامه داده و محصولات جدید و مازاد خودروسازان به صورت مستمر در این سامانه عرضه خواهد شد.

خودروهای جدید ایران خودرو
نام خودروقیمت مصوب (تومان)
دنا پلاس دستی با موتور EF7P با گیربکس MT6۴۶۸.۶۲۵.۱۲۰
دنا پلاس توربو اتوماتیک آپشنال۵۸۹.۲۹۶.۸۲۲
سورن پلاس با موتور P7XU۳۸۹.۲۵۵.۵۸۳
پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای ارتقا یافته۴۲۳.۱۳۱.۴۷۹
پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف شیشه‌ای ارتقا یافته۵۱۲.۵۳۱.۳۷۵
رانا پلاس ارتقا یافته۳۸۲.۷۴۵.۰۹۱
تارا دستی P1V با گیربکس MT6۴۹۳.۱۱۹.۹۴۷
تارا اتوماتیک LX V4۵۸۰.۰۸۴.۵۹۳
شش خودرو جدید ایران خودرو
خودروهای جدید سایپا
نام خودروقیمت مصوب (تومان)
شاهین اتومات۵۴۵.۹۹۲.۷۴۶
ساینا DA-S۲۷۳.۰۶۵.۰۶۲
ساینا GX۲۸۳.۰۹۲.۵۸۷
اطلس G۳۴۴.۱۸۷.۶۳۱
کوییک GRX۳۲۱.۵۳۷.۷۳۸

افراد مجاز برای شرکت در سامانه یکپارچه خودرو

افرادی که مایلند در سامانه یکپارچه فروش خودرو شرکت کنند، باید به شرایط زیر توجه کنند:

 1. متقاضیان محصولات تمامی شرکت‌های حاضر در طرح‌های فروش یکپارچه با موعد تحویل خودرو در سال ۱۴۰۳ می‌توانند در این مرحله شرکت کنند.
 2. افرادی که در دور دوم سامانه نوبت‌دهی هیچ خودرویی به آن‌ها تخصیص داده نشده است.
 3. افرادی که برای آن‌ها دعوتنامه صادر شده یا خودرویی خریداری کرده‌اند، مشمول این طرح نیستند.

با توجه به موارد فوق، افراد واجد شرایط باید:

 • ابتدا سفارش قبلی خود را لغو کرده و سپس برای ثبت خودرو جدید اقدام کنند.
 • در صورت انتخاب خودرو بیش از ظرفیت موجود، تخصیص به ترتیب اولویت‌های تعیین شده قبل صورت می‌گیرد.
 • اگر متقاضی سفارش قبلی را لغو کند اما امکان انتخاب خودروی جایگزین فراهم نشود، اولویت قبلی او محفوظ می‌ماند.

اصلاح شرط داشتن پلاک فعال انتظامی

با اصلاح بند مربوط به داشتن پلاک فعال انتظامی توسط شورای رقابت، افرادی که پلاک فعال انتظامی دارند اما عمر خودرو مورد نظر بیشتر از ۵ سال باشد، اکنون می‌توانند در طرح‌های فروش خودروسازان شرکت کنند. این تغییر نشان از تغییراتی است که در سیاق قوانین و مقررات مربوط به خرید و ثبت‌نام خودرو اعمال شده است تا به افراد بیشتری امکان خرید و شرکت در این طرح‌ها را بدهد.

لغو شرط گواهینامه برای متقاضیان طرح مادران

مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه، اعلام کرده است که در طرح مادران، شروط داشتن گواهینامه، سن بالای ۱۸ سال و عدم داشتن پلاک فعال انتظامی برای متقاضیان اعمال نمی‌شود. تنها شروط متقاضیان این طرح شامل داشتن دو فرزند و تولد فرزند دوم پس از ۱۹ آبان ۱۴۰۱، و همچنین عدم شرکت در طرح‌های مادران قبلی می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

راهنمای جامع شیشه‌ اتومبیل: انواع، ترمیم و تعویض

ثبت نام ایران خودرو

قبل از راه‌اندازی “سامانه یکپارچه فروش خودرو”، شرکت خودروسازی ایران خودرو به طور هفتگی اقدام به ثبت‌نام متقاضیان محصولات خود می‌کرد، اما این روند از تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ متوقف شده است.

شرایط پیش‌فروش برای ۳ محصول ایران خودرو اعلام شده است که از روز ۲ بهمن ۱۴۰۲ آغاز شده است. متقاضیان عادی مرحله دوم سامانه یکپارچه خودرو مجاز به شرکت در این طرح هستند و پیامکی از سوی ایران خودرو برای افراد واجد شرایط ارسال شده است. قیمت نهایی هنوز مشخص نشده است.

نام خودروموعد تحویلپیش‌پرداخت (تومان)
رانا پلاس ارتقا یافتهخرداد ۱۴۰۳۲۲۵.۷۶۷.۲۰۰
تیر ۱۴۰۳۲۰۳.۱۹۰.۴۰۰
مرداد ۱۴۰۳۱۸۰.۶۱۳.۷۰۰
سورن با موتور XU7P۹۰ روزه۴۵۹.۱۱۸.۹۳۳ (قیمت خودرو)
تیر ۱۴۰۳۲۲۹.۵۵۹.۵۰۰
مرداد ۱۴۰۳۲۰۶.۶۰۳.۶۰۰
پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای ارتقا یافتهمرداد ۱۴۰۳۲۴۹.۲۹۲.۱۷۶
سامانه ثبت نام برای خودرو داخلی

ثبت نام سایپا

قبل از راه‌اندازی “سامانه یکپارچه فروش خودرو”، شرکت خودروسازی سایپا نیز مانند ایران خودرو، برنامه‌ای برای ثبت‌نام هفتگی متقاضیان محصولاتش داشت، اما این روند به دستور وزارت صمت به علت راه‌اندازی سامانه متمرکز قرعه‌کشی متوقف شده است.

پیش‌فروش شاهین

شرایط پیش‌فروش شاهین اتوماتیک توسط شرکت سایپا اعلام شده است و این طرح از روز ۱ بهمن ۱۴۰۲ معتبر است. همچنین، قیمت نهایی هنوز مشخص نشده است و متقاضیان عادی مرحله دوم سامانه یکپارچه خودرو مجاز به شرکت در این طرح هستند. شرکت سایپا در روز ۳۰ دی‌ماه برای افراد واجد شرایط پیامکی ارسال کرده است.

نام خودروموعد تحویلپیش‌پرداخت (تومان)
شاهین با گیربکس اتوماتیکتیر و مرداد ۱۴۰۳۳۲۰.۸۰۰.۰۰۰

فروش فوق العاده اطلس

طرح فروش فوق‌العاده اطلس G ویژه بهمن‌ماه توسط شرکت سایپا اعلام شده است و این طرح از روز ۱ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ معتبر است. متقاضیان عادی مرحله دوم سامانه یکپارچه خودرو مجاز به شرکت در این طرح هستند. در روز ۳۰ دی‌ماه، پیامکی از سوی سایپا برای واجدان شرایط ارسال شده است، اشاره به آخرین اقدامات شرکت در ارتباط با این طرح و اطلاع‌رسانی به متقاضیان دارد.

نام خودروموعد تحویلقیمت خودرو (تومان)
اطلس G۹۰ روزه۴۰۶.۶۱۵.۰۰۰

پیش فروش کوییک GXR L

شرکت خودروسازی سایپا شرایط پیش‌فروش مدل کوییک GXR L ویژه بهمن‌ماه را اعلام کرده است. این طرح از روز ۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ معتبر است و متقاضیان عادی سامانه یکپارچه خودرو مجاز به شرکت در این طرح هستند. افرادی که روز ۱ بهمن از شرکت سایپا پیامک دریافت کرده‌اند، می‌توانند برای ادامه فرایند ثبت‌نام و واریز وجه از طریق سامانه فروش سایپا اقدام کنند. قیمت نهایی هنوز مشخص نشده است.

نام خودروموعد تحویلپیش‌پرداخت (تومان)
کوییک GXR Lتیر و مرداد ۱۴۰۳۱۸۵.۸۰۰.۰۰۰

فروش فوری شاهین و ساینا (مادران)

شرکت خودروسازی سایپا جدیدترین طرح فروش فوق‌العاده خود (ویژه مادران) را برای ماه دی اعلام کرده است. این طرح از روز ۲۵ دی‌ماه ۱۴۰۲ معتبر است و متقاضیان واجد شرایط طرح قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که در دومین مرحله سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام و خودروهای قابل عرضه در این طرح را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند در این طرح شرکت کنند. سایپا روز ۲۴ دی‌ماه برای متقاضیان واجد شرایط، پیامکی ارسال کرده است.

نام خودروموعد تحویلقیمت خودرو (تومان)
شاهین با گیربکس اتوماتیک۹۰ روزه۶۴۱.۷۱۸.۰۰۰
ساینا اس با استاندارد ۸۵گانه۳۳۰.۴۹۰.۰۰۰

ثبت نام بهمن موتور

شرکت خودروسازی بهمن موتور، پیش از آغاز فعالیت سامانه یکپارچه خودرو، محصولات خود را از طریق وب‌سایت فروش خود عرضه می‌کرد. اما با آغاز فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودروها، عرضه خودروهای سواری این خودروساز از طریق درگاه فروش اختصاصی خود متوقف شد.

ثبت نام مدیران خودرو

مدیران خودرو یک شرکت خودروسازی است که محصولاتی از برندهای چری و ام‌وی‌ام را با نام تجاری مدیران خودرو در ایران تولید می‌کند. قبل از دستور وزارت صمت، این شرکت خودروسازی هر چند وقت یک‌بار محصولات خود را به صورت پیش فروش به مشتریانش عرضه می‌کرد.

ثبت نام کرمان موتور

کرمان موتور به عنوان یکی از عرضه‌کنندگان خودروهای مونتاژی چینی، از جمله محصولاتی مانند جک S5، جک S3 و جک J4 را به بازار داخلی عرضه می‌کند. قبل از آغاز فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودرو، این شرکت، همانند دیگر خودروسازان، چند بار در سال اقدام به برگزاری پیش فروش این خودروها می‌کرد.

چهار ماشین سفید در تصویر و زمینه آبی

جدول زمانی ثبت نام کرمان موتور

در زیر زمان‌بندی برای ثبت‌نام متقاضیان محصولات شرکت کرمان موتور در دومین مرحله عرضه سامانه یکپارچه خودرو آورده شده است:

موعد تحویلزمان تکمیل وجه
پاییز ۱۴۰۲تا پایان روز ۲۳ تیرماه ۱۴۰۲
زمستان ۱۴۰۲تا پایان روز ۲۸ تیرماه ۱۴۰۲
بهار ۱۴۰۳تا پایان ۲۹ تیرماه ۱۴۰۲

ثبت نام زامیاد

بله، شرکت زامیاد که به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه خودروسازی سایپا فعالیت می‌کند، مسئولیت تولید خودروهای تجاری سبک و سنگین را دارد. بخشنامه‌های مربوط به طرح‌های پیش فروش وانت‌های این شرکت نیز همزمان با پیش فروش خودروهای سواری شرکت خودروسازی سایپا اعلام می‌شدند. این عمل به منظور اطلاع‌رسانی به متقاضیان در خصوص محصولات مختلف تولیدی توسط شرکت زامیاد و ایجاد فرصت برای خرید آن‌ها بوده است.

ثبت نام فردا موتورز

بله، شرکت فرداموتوز نیز یکی از شرکت‌هایی است که به تولید و مونتاژ خودروهای چینی در داخل کشور می‌پردازد. قبل از راه‌اندازی “سامانه یکپارچه فروش خودرو”، این شرکت نیز محصولات خود را به صورت پیش فروش عرضه می‌کرد تا به مشتریان فرصت خرید قبل از عرضه رسمی را ارائه دهد و این فرایند بهبودیافته با راه‌اندازی سامانه یکپارچه فروش خودرو، ممکن است برای مشتریان راحتی بیشتری فراهم کند.

ثبت نام آرین پارس موتور

آرین پارس موتور ابتدا با واردات و فروش محصولات میتسوبیشی فعالیت خود را آغاز کرده بود، اما در حال حاضر به جمع شرکت‌هایی پیوسته است که به تولید و مونتاژ خودروهای چینی می‌پردازند. این شرکت با عرضه اولین محصول خود، یعنی لاماری ایما، وارد دنیای تولید و عرضه خودروهای چینی شده است.

اولویت بندی تحویل لاماری اعلام شد

بنا به اعلام شرکت آرین پارس موتور، اولویت‌بندی تحویل خودرو به متقاضیان سامانه یکپارچه خودرو عرضه خودرو مشخص شده است. برندگان می‌توانند از طریق نمایندگی‌های این شرکت، اقدام به تکمیل فرآیند ثبت‌نام خود کنند.

ثبت نام مکث موتور

مکث موتور، یکی از شرکت‌های داخلی است که پیکاپ کلوت را به عنوان اولین محصولش معرفی کرده است. این خودروساز عهده‌دار مونتاژ خودروهای چینی است.

ثبت نام ایلیا موتور

ایلیا موتور یکی از شرکت‌های خودروسازی است که وظیفه مونتاژ برخی خودروها را بر عهده دارد. این شرکت در گذشته اقدام به واردات خودرو می‌کرد.

ثبت نام سانیار موتور

سانیار موتور، به عنوان یکی دیگر از شرکت‌های مونتاژ کننده خودروهای چینی، از سال ۱۴۰۱ کار خود را آغاز کرده است.

زمان و نتایج قرعه کشی سامانه

بعد از اتمام ثبت‌نام اولیه متقاضیان در سامانه یکپارچه فروش خودرو، اطلاعات آنها برای پایش و ادامه خرید خودرو به مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌شود.

امکان انصراف خرید خودرو: 10 بهمن 1402

امکان انصراف از خرید خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو داخلی، از تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ الی ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ ساعت ۲۳:۵۹ وجود دارد. متقاضیانی که تمایل به انصراف از طرح دارند می‌توانند با مراجعه به سامانه یکپارچه خودرو عرضه خودروهای داخلی به آدرس esalecar ir، اقدام به انصراف کنند. در صورت عدم انصراف، سفارش آنها محفوظ مانده ولی امکان شرکت در طرح‌های آتی برای آنها وجود نخواهد داشت. همچنین، متقاضیانی که وجه خود را در وب‌سایت خودروساز واریز کرده‌اند، تا اطلاع ثانوی امکان ثبت سفارش جدید در سامانه یکپارچه عرضه خودروی داخلی را نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع بیمه خودرو+مراحل تخمین خسارت

طرح جایگزینی سایپا در سامانه یکپارچه خودرو: 27 دی 1402

با توجه به اطلاعیه جدید منتشر شده توسط سامانه یکپارچه فروش خودرو، منتخبین این سامانه می‌توانند یکی از مدل‌های کوییک GXL و کوییک GXR را انتخاب کنند. طرح‌های عرضه شامل طرح فروش عادی، طرح خودروهای فرسوده و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت می‌باشد.

در این مرحله، امکان ویرایش ثبت‌نام وجود ندارد و تعهد خودروساز صرفاً پس از قطعی‌نمودن ثبت‌نام و واریز وجه متقاضی در زمان مقرر توسط خودروساز شکل می‌گیرد. خودروهای عرضه شده در این مرحله، با روش فروش فوق‌العاده با تحویل حداکثر سه ماهه و پیش‌فروش فصل‌های بهار تا زمستان ۱۴۰۳ است.

همه متقاضیان دارای شرایط می‌توانند در زمان مشخص شده اقدام به ثبت‌نام و انتخاب خودرو نمایند، از جمله:

 1. متقاضیان مرحله دوم سامانه یکپارچه خودرو با موعد زمانی تحویل خودرویشان در فصل‌های آینده.
 2. افرادی که درخواست خرید خودرویشان در دوره‌های قبل در سامانه نهایی شده و وجه خود را واریز کرده‌اند، اما مشمول این طرح نیستند.

سامانه برای انتخاب خودروها از تاریخ ۱۴۰۲/۱۰/۲۷ تا ساعت ۲۳:۵۹ روز ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ در دسترس خواهد بود.

ماشین قدیمی در طرح زرد و گرافیکی

روش ثبت‌نام برای هر سه گروه از متقاضیان در سامانه یکپارچه خودرو به شرح زیر است:

گروه اول: متقاضیانی که تاکنون فراخوان نشده‌اند:

 1. وارد پروفایل کاربری خود در سامانه شوید.
 2. در بخش “جزییات سفارش”، گزینه “ویرایش سفارش” را انتخاب کنید تا سفارش خودروی قبلی حذف شود.
 3. از بین محصولات موجود، خودروی جدید خود را انتخاب کنید.
 4. پس از انتخاب، به سایت خودروساز مراجعه کرده و مبلغ کامل خودرو را واریز کنید تا ثبت‌نام نهایی انجام شود.
 5. در صورتی که خودروی انتخابی بیش از ظرفیت موجود است، تخصیص به ترتیب اولویت‌های تعیین شده صورت می‌گیرد.
 6. اگر سفارش قبلی لغو نشود و خودروی جایگزین مشخص نشود، اولویت قبلی محفوظ می‌ماند.
 7. در صورتی که وجه مربوط به خودرو تا مهلت مقرر توسط خودروساز واریز نشود، از اولویت بندی حذف می‌شود.

گروه دوم: متقاضیانی که خودرو به انها تخصیص نشده:

 1. متقاضیانی که در دوره دوم سامانه نوبت دهی شده‌اند و خودرو به آن‌ها تخصیص داده نشده است، می‌توانند در این مرحله ثبت‌نام کنند.

گروه سوم: متقاضیان جدیدی که تاکنون در esalecar.ir ثبت نام نکرده‌اند:

 1. به سامانه https://esalecar.ir مراجعه کنید و گزینه “ثبت نام” را انتخاب کنید.
 2. پروفایل خود را تکمیل کرده و از میان خودروهای موجود، خودروی مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 3. ظرفیت تخصیص به این دسته از متقاضیان از عدم تکمیل ظرفیت پس از تخصیص به دو گروه اول خواهد بود.
 4. پس از تخصیص، مبلغ مربوط به خودرو را به حساب شرکت مربوطه واریز کنید.
 5. پس از واریز، اطلاعات شما بررسی شده و در صورت احراز شرایط، قرارداد با شما انعقاد می‌شود.
 6. در صورت عدم احراز شرایط، مبلغ واریزی به شما بازگردانده می‌شود.

ارسال به خودروساز در سامانه یکپارچه یعنی چه

داوطلبانی که قصد خرید خودرو از هر یک از شرکت‌های خودروسازی مانند ایران خودرو، سایپا، مدیران خودرو و … را دارند می‌توانند مراحل مربوط به پیش‌ ثبت نام اولیه خود را از طریق سامانه یکپارچه خودرو تکمیل نمایند. بعد از ایجاد حساب وکالتی و اعلام درخواست خود برای خرید خودرو از شرکت خودروساز مورد نظر، داوطلبان باید منتظر دریافت پیامکی در خصوص تکمیل وجه برای خرید خودرو انتخاب شده باشند.

زمان ارسال پیامک از سوی خودروساز به مشتری برای هر یک از شرکت‌های خودروسازی متفاوت بوده و به جدول زمانبندی تحویل خودرو بستگی دارد. به عبارت دیگر، افرادی که موعد تحویل خودرو آنها بر اساس اطلاعات جدول زمانبندی نزدیک‌تر است می‌توانند پیامک خودروساز را جهت واریز مابقی وجه نقد دریافت کنند.

تکمیل وجه هر یک از شرکت‌های خودروساز از طریق سایت اصلی خود شرکت انجام می‌شود. به همین منظور لینک مستقیم مراجعه به سایت هر یک از گروه‌های خودروسازی در پیامک واریز وجه قرار می‌گیرد تا متقاضیان بتوانند در صورت تمایل نسبت به پرداخت واریز مبلغ تعیین شده در حساب کاربری خود اقدام نمایند. در صورت عدم دریافت پیامک، ارسال پیام به خودروساز از سوی مشتری امکان پذیر نمی‌باشد و تنها داوطلبان می‌توانند از طریق تماس با پشتیبانی شرکت خودروساز پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

سوالات متداول:

۱. چگونه می‌توانم در صورتی که تاکنون فراخوان نشده‌ام، در سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام کنم؟

 • ابتدا وارد پروفایل کاربری خود در سامانه شوید و در بخش “جزییات سفارش” گزینه “ویرایش سفارش” را انتخاب کنید تا سفارش خودروی قبلی حذف شود. سپس از بین محصولات موجود، خودروی جدید خود را انتخاب کنید و مبلغ کامل را واریز کنید تا ثبت‌نام نهایی انجام شود.

۲. چه کسانی می‌توانند در گروه دوم ثبت‌نام کنند؟

 • متقاضیانی که در دوره دوم سامانه یکپارچه خودرو esalecar-ir نوبت دهی شده‌اند ولی خودرو به آن‌ها تخصیص داده نشده است، می‌توانند در این مرحله ثبت‌نام کنند.

۳. چطور می‌توانم اگر تاکنون در سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام نکرده‌ام، در گروه سوم ثبت‌نام کنم؟

 • به سامانه مراجعه کرده و گزینه “ثبت نام” را انتخاب کنید. پروفایل خود را تکمیل کرده و از میان خودروهای موجود، خودروی مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس مبلغ مربوط به خودرو را واریز کنید و پس از بررسی اطلاعات، در صورت احراز شرایط، قرارداد با شما انعقاد می‌شود.

۴. چه اتفاقی در صورتی می‌افتد که وجه مربوط به خودرو تا مهلت مقرر توسط خودروساز واریز نشود؟

 • اگر وجه مربوط به خودرو تا مهلت مقرر توسط خودروساز واریز نشود، از اولویت بندی حذف می‌شود و امکان تخصیص خودرو وجود ندارد.

۵. چه اتفاقی می‌افتد اگر مشخصات وارد شده در سامانه یکپارچه خودرو توسط متقاضی در بررسی‌های بعدی تایید نشود؟

 • اگر مشخصات وارد شده توسط متقاضی در بررسی‌های بعدی تایید نشود، تخصیص خودرو به ایشان لغو می‌شود و شرکت خودروساز موظف به عودت مبلغ واریزی ظرف مدت 20 روز می‌باشد.

۶. آیا مسئولیت صحت اطلاعات وارد شده در سامانه یکپارچه بر عهده چه کسی است؟

 • مسئولیت صحت اطلاعات وارد شده در سامانه بر عهده متقاضی است و در صورت عدم احراز شرایط، تخصیص خودرو به ایشان انجام نخواهد شد.

ما سعی کردیم تمام شرایط و مراحل را بصورت کامل مورد بررسی قرار دهیم اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید با ما در بخش کامنت ها به اشتراک بگذارید و بخش خودرو را با ما همراه شوید.


اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *